جستجو در سایت

راهنمای کامل اخذ ویزای توریستی ایتالیا در سال 2024

logo

ایتالیا واقع در قلب دریای مدیترانه یکی از بهشت‌های توریستی برای گردشگران به‌حساب می‌آید. این کشور قلعه‌ها و کاخ‌های زیاد، ساختمان‌هایی به سبک‌های مختلف معماری، سواحل خیره‌کننده، دریاچه‌ها و صخره‌های زیبایی دارد. پس جای تعجب نیست که گردشگران بازدید از این سرزمین را در اولویت قرار می‌دهند صنعت گردشگری سهم عمده‌ای در اقتصاد این کشور دارد.

هرساله حدود 50 میلیون توریست از ایتالیا دیدن می‌کنند. برخی از آن‌ها فقط با یک پاسپورت یا شناسنامه وارد این کشور می‌شوند؛ درحالی‌که بعضی دیگر باید برای ویزای ایتالیا یا همان ویزای شینگن ایتالیا اقدام کنند. اگر قصد دارید با ویزای توریستی به این کشور سفر کنید، باید شرایط آن را بدانید. در این مقاله از سبزینه قصد داریم به همه سؤالات شما در مورد شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا پاسخ دهیم. پس همراه ما باشید تا به پاسخ همه سؤالات خودتان برسید.

ویزای توریستی ایتالیا

مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا

ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است که دولت‌های آن‌ها به‌صورت جمعی در مورد سیاست‌های صدور ویزا برای اتباع سایر کشورها تصمیم گرفته‌اند. مهم‌ترین عامل در تعیین اینکه آیا ویزای توریستی موردنیاز است یا خیر، ملیت متقاضی خواهد بود. در موارد زیر گرفتن ویزای شنگن ایتالیا الزامی نیست:

 • شهروند یک کشور حوزه شنگن
 • اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • یک شهروند سوئیسی
 • تبعه یک کشور که معافیت ویزای شنگن را دریافت کرده است

اما درصورتی‌که متقاضی، شهروند کشور باشد که دولت‌های عضو شنگن هنوز با آن کشور توافق‌نامه آزادسازی ویزا منعقد نکرده‌اند، باید نسبت به گرفتن ویزای توریستی ایتالیا اقدام کند. ایران هم جزء این دسته از کشورهاست و اگر شما هم قصد سفر به ایتالیا را دارید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. مدارک موردنیاز را تهیه کنید.
 2. فرم درخواست ویزا را پر کنید.
 3. یک قرار ملاقات در سفارت ایتالیا رزرو کنید و به‌صورت شخصی در مصاحبه شرکت کنید.
 4. بعد از آن منتظر باشید تا مقامات ذی‌صلاح ویزای توریستی شما را صادر کنند. البته در بعضی موارد احتمالاً مقامات درخواست یک مصاحبه دیگر را از شما داشته باشند که در این شرایط باید در دسترس باشید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا

زمانی که درخواست ویزای مسافرتی ایتالیا را ارائه می‌دهید، باید چندین مدرک پشتیبان داشته باشید. مدارک را می‌توانید به سه نوع رسمی، حمایتی و مدارک جهت تاییدِ بیشتر، ارائه دهید. مدارک رسمی موردنیاز شامل موارد زیر هستند:

 • فرم درخواست ویزای توریستی ایتالیا که باید حاوی تمام جزئیات درخواست متقاضی با امضای اصلی باشد. باید توجه داشته باشید که امضای دیجیتال توسط سفارت پذیرفته نخواهد شد. فرم درخواست باتوجه‌به کشور مبدأ می‌تواند متفاوت باشد. متقاضیان می‌توانند این فرم را از وب‌سایت رسمی کنسولگری یا سفارت ایتالیا در آن کشور که قصد درخواست دارند، دانلود کنند.
 • اصل گذرنامه با یک کپی و دو عکس مناسب که شرایط عکس ویزای شنگن را داشته باشد. تصویر باید حداقل در 6 ماه اخیر، رنگی و به‌صورت واضح گرفته شده باشد. همچنین چهره متقاضی باید 80درصد تصویر را به خود اختصاص دهد. گذرنامه باید 3 ماه پس از اقامت برنامه‌ریزی شده در ایتالیا اعتبار داشته باشد. همچنین، باید حداقل دو صفحه ویزا آن خالی باشد.
 • کپی مدارک مربوط به وضعیت تأهل باید ارائه شود.

علاوه بر مدارک رسمی فوق، متقاضیان باید مدارک زیر جهت حمایت از اقامت در ایتالیا را هم ارائه دهند:

 • تمکن مالی کافی برای پوشش کل اقامت در ایتالیا و در کل حوزه شنگن که در ادامه بیشتر به تمکن مالی موردنیاز خواهیم پرداخت.
 • مدارک سفر، مانند یک کپی از برنامه پرواز یا یک بلیت پرواز رزرو شده: این مدارک باید به مقامات نشان دهد که متقاضی بلیت رفت‌وبرگشت را رزرو کرده است. گواهی سفر هم باید شامل تاریخ پرواز و سایر اطلاعات مربوطه باشد.
 • باید باتوجه‌به محل اقامت، مدارک اقامت در ایتالیا را ارائه دهید.
 • بیمه درمانی که فرد را در مدت‌زمان اقامت در ایتالیا پوشش می‌دهد.

در برخی موارد کارکنان سفارت احتمالاً مدارک اضافی زیر را درخواست کنند:

 • باید کپی صفحات گذرنامه شما، مانند صفحات دارای ویزاهای قبلی را ارائه دهید.
 • معرفی‌نامه (نامه پوششی) که در آن متقاضی توضیح دهد که چرا قصد سفر به ایتالیا را دارد، مدت زمانی که قصد ماندن در این کشور را دارد و سایر جزئیات سفر که باید آن‌ها را توضیح دهد.
ویزای شنگن ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه

شما می‌توانید با دو ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه یا با دعوتنامه، مجوز ورود به این کشور برای گردش را دریافت کنید. در نوع اول گرفتن ویزا توریستی بدون دعوتنامه است. در این شرایط باید شخص، گردش حساب و تمکن مالی خوبی داشته باشد. همچنین برای گرفتن ویزا بدون داشتن دعوتنامه باید محل اقامت خودتان را مشخص کنید.

ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه

اگر برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا، دعوت‌نامه معتبر ارائه دهید، شانس بیشتری برای اخذ آن دارید. در این شرایط برای گرفتن ویزای توریستی، باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • نامه دعوت از طرف میزبان شما: اگر قصد دیدن یکی از اعضای خانواده یا دوستتان را دارید، آن‌ها به‌عنوان میزبان ایتالیایی از شما میزبانی می‌کنند. میزبان شما می‌تواند یک شهروند ایتالیایی یا یک شخص دارای مجوز اقامت باشد. اگر شخص مجوز اقامت در این کشور را دارد، باید یک کپی از مجوز اقامت خود را به همراه نامه ارائه دهد. در دعوتنامه باید نسبت فامیلی شما قید شود و همچنین تاریخ‌هایی را که قرار است با آن‌ها بمانید، مشخص کنید.
 • اثبات رابطه خانوادگی: اگر میزبان یکی از اعضای خانواده شما مانند همسر، فرزند یا والدین است، باید مدرک ارائه دهید. این مدارک می‌تواند گواهی تولد، گواهی ازدواج یا گواهی ثبت‌شده باشد. شما باید آنها را با دعوتنامه ارسال کنید.
 • مدرک اقامت: باتوجه‌به شهری که در ایتالیا هستید، می‌توانید آدرس خانه یا آپارتمان میزبان یا قرارداد رزرو هتل، هاستل یا اجاره‌خانه را ارائه دهید. اگر قصد ندارید با میزبان بمانید، ممکن است مدارکی مبنی با نحوه ملاقات با آن‌ها درخواست شود.

هزینه اخذ ویزای توریستی ایتالیا

هزینه ویزای توریستی کشور ایتالیا برای بزرگسالان ۸۰ یورو است و کودکان 6 تا 12 ساله باید 40 یورو بپردازند. همچنین اتباع کشورهایی که با اتحادیه اروپا موافقت‌نامه تسهیل روادید دارند، باید 35 یورو پرداخت کنند. البته باید توجه داشت که هزینه ویزا ممکن است تغییر کند. همچنین اگر درخواست ویزای شما رد شود، پول هزینه پس داده نخواهد شد.

تمکن مالی مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا

تمکن مالی مورد نیاز باتوجه‌به نحوه تأمین هزینه سفر شما متفاوت است. اگر خودتان هزینه سفر را تأمین می‌کنید، می‎توانید صورت‌حساب‌های بانکی خودتان در شش ماه گذشته را ارائه دهید. اما اگر میزبان بودجه سفر شما را تأمین می‌کند، باید نامه حمایت از شما به همراه صورت‌حساب بانکی خود شخص میزبان ارائه شود.

مدت زمان صدور ویزای توریستی ایتالیا

زمان صدور ویزای توریستی ایتالیا به سفارت یا کنسولگری این کشور و حجم کاری آن‌ها در آن بازه زمانی بستگی دارد. به‌طورکلی، زمان انتظار در سراسر جهان برای ویزای توریستی این کشور دو هفته است؛ اما نباید به این موضوع تکیه کنید؛ به همین باید دراسرع‌وقت درخواست خودتان را ثبت کنید. در برخی موارد، باتوجه‌به شرایط مختلف، ممکن است زمان صدور ویزا 30 تا 60 روز هم طول بکشد.

 جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا و رزرو وقت کنسولگری ایتالیا کلیک کنید: وقت سفارت ایتالیا

به‌عنوان‌مثال، اگر از ارائه یک سند خاص خودداری کرده باشید، این کار زمان صدور را به تأخیر می‌اندازد. چراکه کارکنان سفارت باید درخواست را به شما بازگردانند تا بتوانید پس از تکمیل، مجدد آن را ارسال کنید. علاوه‌برآن، باتوجه‌به کشور و زمان سال، ممکن است رزرو قرار ملاقات کمی طول بکشد؛ بنابراین اگر قصد دارید در زمان خاصی به ایتالیا سفر کنید، باید این موارد را در نظر داشته باشید.

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی ایتالیا

شما نمی‌توانید با ویزای توریستی بیش از 90 روز در ایتالیا بمانید؛ به همین دلیل به آن ویزای کوتاه‌مدت می‌گویند. ویزای توریستی کشور ایتالیا حداکثر تا 90 روز در یک دوره شش‌ماهه معتبر است. در برخی موارد، باتوجه‌به نوع ویزای شنگن یک‌بار ورود، دوبار یا چند بار ورود، ویزای شما برای کمتر از 90 روز صادر می‌شود. مدت زمانی که شما مجاز به اقامت در منطقه شنگن هستید، روی برچسب ویزای شما نوشته شده است و روی پاسپورت چسبانده می‌شود. اگر قصد دارید بیشتر از 90 روز با یکی از اعضای خانواده در این کشور بمانید، باید برای ویزای خانوادگی ایتالیا درخواست دهید.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی ایتالیا

دلایل ریجکت‌شدن ویزای توریستی کشور ایتالیا متفاوت است. در بیشتر موارد ردشدن ویزا به دلایل خیلی ساده اتفاق می‌افتد. دلایل زیر از جمله رایج‌ترین اشتباهات در زمان ردشدن درخواست ویزای ایتالیا هستند:

 • عدم اعتبار پاسپورت
 • پر کردن ناقص فرم درخواست
 • ارائه عکس بدون رعایت دستورالعمل‌ها
 • عدم توانایی تمکن مالی
 • مدارک جعلی سفر
 • پاسپورت آسیب‌دیده
 • داشتن سوءپیشینه
 • معرفی‌نامه نامعتبر
 • بیمه مسافرتی غیرمعتبر
 • عدم ارائه مدرک اقامت
 • عدم اثبات برنامه سفر
گرفتن ویزای توریستی ایتالیا

جمع‌بندی

ایتالیا شهرهای زیبا و مناظر شگفت‌انگیزی دارد. برخلاف هر کشور دیگری، این سرزمین مملو از غذاهای خوشمزه و فرصت‌های عالی برای خرید است. همچنین موزه‌های نفیس و سواحل خارق‌العاده‌ای دارد که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. اگر قصد سفر به این کشور جذاب را دارید، باید به فکر اخذ ویزای توریستی ایتالیا یا ویزای شینگن باشید.

در واقع این نوع ویزا برای افرادی است که می‌خواهند از مناطق گردشگری آن دیدن کنند. دریافت این نوع ویزا نیازمند طی کردن مراحل و برآورد کردن شرایط مختلفی است که در این مطلب به طور کامل به‌صورت کامل به آن پرداخته شد. اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتری دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در سبزینه ارتباط بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 139  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان