جستجو در سایت
logo

جمهوری چک کشوری است در اروپای مرکزی که با آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان مرز مشترک دارد. این سرزمین به واسطه کلیسا ها و کاخ های باشکوهش، گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید. جمهوری چک در زمینه لوازم یدکی، ماشین آلات و فلزات سنگین یکی از بزرگترین صادر کنندگان در جهان به شمار می رود. در صورتی که قصد سفر و یا مهاجرت به این سرزمین را دارید، با این مطلب از سبزینه در رابطه با شرایط اخذ ویزای چک همراه بوده و با خدمات آژانس سبزینه در رابطه با اخذ ویزای چک آشنا شوید.

انواع ویزای چک

انواع ویزای چک در واقع همان انواع ویزای شنگن است، که به دو دسته ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. در ادامه به معرفی هر یک از انواع ویزا چک خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی چک

ویزای توریستی چک یا ویزای نوع C چک به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت اهداف گردشگری، ملاقات خانواده و دوستان و گاهاً درمان کوتاه مدت اخذ می گردد. مدت اعتبار این نوع از ویزا در صورت سینگل بودن تا سقف 6 ماه و مدت مجاز اقامت آن تا سقف 3 ماه صادر می گردد. البته به علت سختگیری های حاضر برای ایرانیان، مدت اعتبار ویزای سینگل چک 1 الی 2 ماه و مدت مجاز اقامت آن 7 الی 25 روز می باشد.

چنانچه متقاضی از مدارک کامل و شرایط مناسب برخوردار باشد، ویزای مولتی چک به ایشان تعلق خواهد گرفت. مدت اعتبار ویزای مولتی چک (Visa Validity) تا سقف 2 سال و مدت مجاز اقامت آن (Duration of Stay) 90 روزه صادر می گردد.

ویزای توریستی چک بدون دعوتنامه

ویزای توریستی چک بدون دعوتنامه می بایست با ارائه واچر رزرو هتل به VFS اخذ گردد. لازم به ذکر است چنانچه مسافر از مدارک و شرایط مورد نیاز (خصوصا تمکن مالی و گردش حساب لازم) برخوردار باشد نیازی به ارائه دعوتنامه نمی باشد.

ویزای توریستی چک با دعوتنامه

ویزای توریستی چک با دعوتنامه بسته به نوع دعوتنامه می تواند درصد احتمال ویزای چک را افزایش دهد. دعوتنامه ها بسته به سن متقاضی، شرایط شخص دعوت کننده یا شرکت دعوت کننده از ارزش های متفاوتی برخوردار هستند. جهت آگاهی از نوع، ارزش و تأثیر دعوتنامه ها می توانید از مشاوره کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید.

ویزای تحصیلی چک

ویزای تحصیلی چک به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت تحصیل در چک به صورت کوتاه مدت (کمتر 90 روز) و بلند مدت (بیش از 90 روز) اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای تحصیلی چک می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه تحصیلی از چک اقدام نمود. علاوه بر دعوتنامه، می بایست مدارک مالی مبنی بر توانایی تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در چک به سفارت چک ارائه شود.

جهت تحصیل به مدت بیش از 90 روز می بایست نسبت به اخذ ویزای نوع D چک ( ویزای ملی چک ) و اخذ اقامت موقت چک اقدام شود. برخی از مراحل اداری در تهران، و برخی دیگر در چک انجام می پذیرد.

ویزای ازدواج چک

ویزای ازدواج چک به معنی دریافت اقامت چک از طریق ازدواج با یک فرد چکی می باشد. جهت اخذ ویزای ازدواج چک می بایست یک بار با یک فرد چکی در ایران ازدواج کرده، و پس از طی نمودن مراحل اداری جهت اخذ ویزا و پس از ورود به خاک چک مراحل اداری مربوط به ازدواج در چک نیز طی شود. لازم به ذکر می باشد پس از ورود به چک، می بایست نسبت به انجام مراحل اداری مربوط به اخذ مجوز اقامت چک اقدام نمود.

ویزای کاری چک

ویزای کاری چک به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت کار در چک (Work) اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای کاری چک می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه کاری از چک اقدام نمود. لازم به ذکر می باشد کار در چک تنها مختص افراد دارای نبوغ و تخصص است، و تنها در صورتی امکان پذیر می باشد که نیروی مورد نظر پس از آگهی استخدام در چک و دیگر کشورهای اروپایی یافت نشود.

ویزای تجاری چک

ویزای تجاری چک به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت اهداف تجاری (Business) اخذ می گردد. این اهداف می تواند شامل عقد یک قرارداد یا شرکت در یک جلسه باشد. جهت اخذ ویزای تجاری چک می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه تجاری از چک اقدام نموده، و سپس مدارکی مبنی بر همکاری فی مابین شرکت ایرانی و شرکت چکی به سفارت چک ارائه نمود.

ویزای ملاقات خانواده و دوستان چک

ویزای ملاقات خانواده و دوستان چک به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت بازدید از خانواده در چک اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای ملاقات خانواده و دوستان چک در ابتدا می بایست نسبت به دریافت دعوتنامه از چک ( دعوتنامه Family از چک ) اقدام نموده، و سپس نسبت به اخذ ویزای نوع C چک ( Czech Visitor Visa ) اقدام نمود.

ویزای چک VFS

ویزای چک VFS به معنی اخذ ویزای چک از طریق شرکت VFS گلوبال تهران واقع در هروی سنتر می باشد. دفتر VFS گلوبال تهران به عنوان نماینده رسمی برخی از کشورهای شنگن، مسئولیت امور مربوط به صدور ویزا از جمله بررسی مدارک و انگشت نگاری بر عهده گرفته است.

 

اخذ ویزا چک تضمینی

 

چگونه ویزای چک بگیریم؟

جهت اخذ ویزای چک می بایست ابتدا نسبت به گرفتن وقت سفارت چک (وقت VFS چک) از طریق آژانس سبزینه اقدام نمود. پس از تعیین شدن وقت می بایست نسبت به فراهم آوردن مدارک مورد نیاز جهت ارائه به شرکت VFS اقدام نمود. کمی پایین تر می توانید لیست مدارک مورد نیاز را ملاحظه نمایید.

در روز وقت سفارت، می بایست جهت تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر VFS Global تهران واقع در هروی سنتر مراجعه نمود. مدارک متقاضی در دفتر VFS بررسی شده، و سپس جهت تاییدیه ویزای چک به سفارت چک در تهران ارجاع داده می شود. این پروسه حدود 2 هفته به طول می انجامد.

چنانچه پرونده متقاضی مورد تایید سفارت چک قرار گیرد، گذرنامه متقاضی به همراه برچسب ویزا آماده تحویل خواهد بود. پروسه اخذ ویزا از زمان انگشت نگاری حدود 2 هفته به طول می انجامد. مدت زمان انتظار برای وقت دهی سفارت با توجه به میزان تقاضا و شلوغی متفاوت خواهد بود.

توصیه می شود جهت پیشگیری از ریجکتی ویزای چک، پروسه اخذ ویزا را با آسودگی خیال و اطمینان کامل به کارشناسان مجرب آژانس هواپیمایی سبزینه بسپارید.

 

اخذ ویزای شینگن چک تضمینی

 

شرایط اخذ ویزای چک چگونه است؟

چنانچه متقاضی از مدارک کامل و شرایط لازم برخوردار باشد، اخذ ویزای چک تضمینی خواهد شد. شرایط به معنی شرایط سنی، تأهل، سابقه سفر و ... می باشد. شرایط اخذ ویزای چک و مدارک مورد نیاز به شرح ذیل می باشد:

مدارک لازم برای دریافت ویزای چک

مدارک لازم برای دریافت ویزای چک به شرح ذیل می باشد:

 • فرم درخواست ویزای چک تکمیل شده و امضا شده (شامل تاریخ ورود و خروج به چک، نوع ویزا درخواستی، منابع مالی تامین هزینه سفر، مشخصات همراه، مشخصات میزبان در چک (در صورت وجود دعوتنامه)
 • برنامه سفر
 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • گذرنامه جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • گذرنامه قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

*توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان (خصوصاً کشورهای شنگن) یکی از عوامل متقاعد کننده افسر ویزا در اثبات توریست بودن متقاضی و بازگشت وی به کشور خود پس از پایان سفر می باشد.

 • 2 قطعه عکس جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد 35 در 45 میلیمتر، رنگی، زمینه سفید، بدون روتوش
 • گردش حساب بانکی (3 ماهه حساب جاری) با حداقل 70 الی 80 میلیون تومان (توجه: گردش حساب بانکی می بایست دارای تراکنش های طبیعی بوده، و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزی با مبالغ غیر متعارف و بدون دلیل قانع کننده برای افسر ویزا وجود نداشته باشد)
 • ارائه سپرده بانکی (در صورت وجود)
 • تمکن مالی از بانک (ذکر موجودی به یورو)
 • سند ملکی (درصورت وجود)

*توضیحات:

–  ارائه سند ملک جهت اخذ ویزای چک ضروری نمی باشد، اما درصد شانس اخذ ویزای چک را افزایش خواهد داد.

–  ارائه سند شریکی بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه (به همراه کد رهگیری) بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر 18 سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی است.
 • رزرو بلیط هواپیما رفت و برگشت
 • ارائه بیمه مسافرتی برای کل مدت سفر. متقاضیان می توانند جهت خرید بیمه مسافرتی سامان از سایت سبزینه اقدام نمایند.
 • رزرو هتل یا اصل دعوتنامه با ذکر محل اقامت

مدارک لازم برای محصلین

 • توصیه نامه از استاد دانشگاه، گواهی اشتغال به تحصیل

مدارک شغلی لازم برای کارمندان

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار
 • معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی ، حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (بر روی سربرگ شرکت) به همراه تاریخ ، شماره ، امضا مدیرعامل و مهر شرکت ، آگهی تأسیس ، آگهی آخرین تغییرات ، فیش حقوقی 3 ماه آخر ، لیست بیمه 3 ماه آخر (در صورت وجود)

مدارک شغلی لازم برای پزشکان

 • کارت نظام پزشکی ، پروانه طبابت ، سوابق بیمه

مدارک شغلی لازم برای مشاغل آزاد

 • سوابق بیمه، جواز کسب

مدارک شغلی لازم برای دارندگان شرکت

 • آگهی تأسیس ، آگهی آخرین تغییرات ، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت

مدارک شغلی لازم برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی لازم برای ساختمان سازان

 • قرارداد کاری، معرفی نامه، جواز ساخت، آگهی تأسیس یا کارت نظام مهندسی، سوابق بیمه

مدارک شغلی لازم برای کارمندان آزاد

 • قرارداد کاری ، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی ، درآمد و تعداد روزهای مرخصی ، سوابق بیمه

مدارک شغلی لازم برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، آگهی تأسیس، سوابق بیمه
 • گواهی نامه فعالیت صنعتی

مدارک لازم برای بازنشستگان

 • فیش حقوقی ، حکم بازنشستگی

*توجه: تمامی مدارک می بایست به زبان مورد تأیید سفارت چک ترجمه شود.

در صورت تکمیل بودن مدارک متقاضی و مناسب بودن شرایط وی، اخذ ویزا چک تضمینی خواهد شد. شرایط متقاضی به معنی وضعیت تأهل (ترجیحا متأهل)، شرایط سنی (ترجیحاً بالای 30 سال)، سابقه سفر و ... می باشد.

شرایط دریافت ویزای چک فوری

 

مراحل اخذ ویزای چک

مراحل اخذ ویزای چک به ترتیب شامل موارد ذیل می باشد:

 1. ابتدا می بایست نسبت به دریافت وقت سفارت چک ( وقت VFS چک ) از طریق آژانس سبزینه اقدام نمود.
 2. پس از معین شدن وقت سفارت، ضمن دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب سبزینه، می بایست نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام نمود.
 3. در روز وقت سفارت می بایست جهت تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر VFS تهران واقع در هروی سنتر مراجعه نمود.
 4. دفتر VFS مدارک متقاضی را بررسی نموده، و سپس پرونده را جهت تاییدیه نهایی ویزای چک به سفارت چک ارجاع می دهد. چنانچه پرونده متقاضی مورد قبول سفارت چک قرار گیرد، گذرنامه متقاضی به همراه برچسب ویزای چک آماده تحویل خواهد بود.

 

هزینه ویزای چک

 

مدت زمان بررسی و تایید ویزای چک

مدت زمان بررسی و تایید ویزای چک در دفتر VFS از زمان انگشت نگاری حدود 2 هفته به طول می انجامد. مدت زمان وقت دهی دفتر VFS با توجه به میزان تقاضا و شلوغی از 1 هفته تا 1 ماه متفاوت خواهد بود.

پیگیری ویزای چک

پیگیری ویزای چک و اطلاع از مراحل طی شده در دفتر VFS و سفارت چک از طریق پل ارتباطی آژانس سبزینه و سفارت چک امکان پذیر می باشد. متقاضیان می توانند جهت آگاهی از مراحل طی شده با آژانس مسافرتی سبزینه تماس حاصل فرمایند.

بررسی ریجکت شدن ویزای چک

علت ریجکتی ویزای چک ، قانع نشدن افسر ویزا به بازگشت متقاضی به کشور خود می باشد. دلایل متقاعد نشدن افسر ویزا می تواند شامل موارد ذیل باشد.

 • سابقه سفر نا مناسب (Travel History)
 • عدم ارائه مدارک مالی کافی (گردش حساب و تمکن مالی) جهت اثبات توانایی تامین هزینه های سفر
 • عدم ارائه مدارکی که نشان دهنده وابستگی ها در ایران باشد (پیوند های خانوادگی، گواهی اشتغال به کار، آگهی تأسیس، سند ملک یا هر مدرک دیگری که نشان دهنده وابستگی ها در ایران و بازگشت به کشور باشد)
 • عدم ارائه رزرو هتل یا مدارک دیگر مبنی بر محل اقامت در سفر
 • عدم ارائه برنامه سفر واضح و دقیق
 • ارائه پاسپورت آسیب دیده و یا مخدوش
 • عدم ارائه رزرو پرواز
 • ارائه مدرک جعلی

پس از اعلام ریجکتی ویزا چک می بایست ابتدا نسبت به آگاهی از دلیل یا دلایل ریجکتی ویزای چک اقدام نمود. علت ریجکتی ویزای چک در برگه ای به نام برگه ریجکتی در روز تحویل گذرنامه به متقاضی تحویل داده می شود. پس از تحویل برگه ریجکتی می بایست نسبت به تنظیم نامه اعتراض به ریجکتی ویزای چک با فرم و محتوا استاندارد اقدام نمود. اطلاعات ذیل پیش از آغاز متن می بایست در آغاز نامه درج شود:

 1. نام متقاضی
 2. تاریخ تولد
 3. محل تولد
 4. شماره گذرنامه
 5. آدرس پستی
 6. ایمیل
 7. تاریخ ریجکتی ویزای چک
 8. علت ریجکت شدن ویزای چک (که در نامه ریجکتی درج شده است)

مدت زمان اعتبار ویزای چک

مدت زمان اعتبار ویزای چک سینگل (Visa Validity) تا سقف 1 ماه و مدت مجاز اقامت (Duration of Stay) تا سقف 20 روز صادر می گردد. البته عامل اصلی تعیین کننده مدت اعتبار و مدت اقامت، مدارک و شرایط متقاضی است. هر چه متقاضی از مدارک و شرایط مناسب تری برخوردار باشد، ویزای چک به مدت اعتبار و مدت اقامت بیشتری صادر می گردد. مدت اعتبار ویزای مولتی چک تا سقف 2 سال و مدت مجاز اقامت آن تا سقف 90 روز صادر می گردد.

قیمت و هزینه اخذ ویزای چک به چه صورت است؟

قیمت و هزینه اخذ ویزای چک، چنانچه کل پروسه اخذ ویزا به سبزینه سپرده شده باشد، 350 یورو می باشد. خدمات ویزا و سفارت به صورت جداگانه و تفکیک شده نیز ارائه می گردد. جهت آگاهی از تعرفه خدمات سفارت شینگن و کانادا به صورت تفکیک شده با آژانس سبزینه تماس حاصل فرمایید.

سفارت چک در تهران

سفارت چک در تهران واقع در فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، پلاک 36 می باشد. ساعت کاری سفارت چک 8:30 الی 16:30 می باشد. روزهای تعطیل سفارت چک جمعه و شنبه می باشد.

ادرس شرکت VFS چک در تهران

شرکت VFS چک واقع در خیابان گلستان پنجم، میدان هروی، مرکز خرید هروی سنتر، طبقه چهارم می باشد. ساعت کاری شرکت VFS چک 8:00 الی 17:00 می باشد. روزهای تعطیل VFS چک جمعه و شنبه می باشد.

 

 اخذ ویزای چک با آژانس سبزینه

خدمات ویزای چک شامل اخذ ویزا ، تعیین وقت سفارت چک ( وقت VFS چک )، تکمیل فرم ویزای چک ، ارائه مشاوره در خصوص تهیه مدارک و تنظیم برنامه سفر می باشد.

سبزینه به عنوان آژانس مسافرتی ویزای چک  ابتدا با تحلیل مدارک متقاضی درصد احتمال اخذ ویزای چک را اعلام می نماید. چنانچه مدارک کاستی داشته باشد، به علت پیشگیری از تبعات ریجکتی، سبزینه از عقد قرارداد با متقاضی خودداری می نماید.

لازم به ذکر می باشد خدمات فوق به صورت جداگانه نیز ارائه می گردد.

متقاضیان می توانند از طریق تماس با کارشناسان سبزینه نسبت به دریافت مشاوره ویزای چک اقدام نمایند.

متقاضیان می توانند جهت مشاهده ویزاهای اخذ شده توسط سبزینه، به لینک اینستاگرام سبزینه واقع در فوتر پایین صفحه مراجعه نمایند.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 4.00   از   5/00   از تعداد   2   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان