گوانگجو گوانگژو

شهر گوانگجو

گوانگجو یکی از مناطق توسعه یافته و قدرتمند چین و پایتخت استان گوانگجو است یکی از 24 استان معروف , قدیمی و شهر فرهنگی چین است.  که منطقه ای عالی در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین است.این شهر دارای دسترسی بسیار آسان به کشور هنگ کنگ و ماکائو است.

این شهر به عنوان مرکز سیاسی , اقتصادی ,علمی آموزشی و فرهنگی منطقه گوانگجو(کانتون) محسوب میشود. این شهر با هزاران طرح کوچک و بزرگ اقتصادی پیشتاز توسعه اقتصادی در کشور چین بوده است.

اگر چه این شهر به اندازه شهرهای پکن و ژیان معروف نیست اما دارای اماکن تاریخی و فرهنگی معروفی است که به معرفی بعضی از آنها می پردازیم.

گوانگجو مرکز اقتصاد چین، در کنار رودخانه مروارید و در قلب مناطق تجاری و بازرگانی آن قرار دارد. طبق آمار سال 2006 میلادی سرانه این شهر به بیش از 600 میلیارد یوان چین (حدود 8/76 میلیارد دلار آمریکا) رسید.

این سرانه بیشترین سرانه را در بین 659 شهر چین به خود اختصاص داده است. نمایشگاه واردات و صادرات گوانگجو چین که امروزه به نمایشگاه کانتون (نام قدیم شهر گوانگجو) معروف است مهم ترین رویداد این شهر و مهمترین اتفاق در چین و بزرگترین نمایشگاه در سراسر جهان است.

این نمایشگاه که از سال 1957 هر سال دو بار (بهار و پاییز) برگزار می گردد توانسته است جای خود را در تاریخ چین بگونه ای ایفا کند که همه آن را پل تجاری بین پکن و جهان نام می برند

جمعیت گوانگژو نزدیک به ۱۴.۵ میلیون نفر و مساحت آن حدود ۷.۵ هزار کیلومتر مربع است. دین غالب مردم گوانگژو را بودیسم تشکیل می‌دهد و پیروان تائوئیسم، مسیحیت، اسلام و یهودیت بعد از آن قرار دارند.

تقریبا تمام مردم بومی گوانگژو به زبان کانتونی معیار صحبت می‌کنند و زبان مهاجرانی که از دیگر نقاط چین به این شهر آمده‌اند، ماندارین است.

گوانگژو (Guangzhou) مرکز استان گوانگ‌دونگ در کشور چین، قاره آسیا است. این شهر که در ناحیه جنوبی چین قرار دارد، در ۱۲۰ کیلومتری شمال و شمال‌غربی هنگ‌ کنگ و ۱۴۵ کیلومتری شمال ماکا‌ئو واقع شده است.

شهر گوانگژو زیر نظر حکومت مرکزی اداره می‌شود. جمهوری خلق چین، حکومتی سوسیالیستی به شمار می‌رود که در آن رئیس جمهور ریاست کشور را به عهده دارد و نخست وزیر در راس هیئت وزرا می‌نشیند.

حکومت از ۵ شاخه تشکیل شده است که با نام یوان شناخته می‌شوند: یوان مقننه، یوان مجریه، یوان قضاییه، یوان حسابرسی که وظیفه آن کنترل عملکرد شاخه‌های حکومت است و یوان سنجش و گزینش که مسئول تایید و بررسی کیفیت کارکنان حکومت است.

جمهوری خلق چین در اواخر قرن بیستم، برای پناهندگان قایق‌سوار که اغلب از ویتنام به چین وارد می‌شدند، شروع به ساختمان‌سازی در سواحل رود پرل در شهر گوانگژو کرد. در دهه ۱۹۸۰، گوانگژو به دلیل نزدیکی به هنگ‌ کنگ و شنزن و ارتباط این شهر با چینی‌هایی خارج از کشور، نقش مهمی در اصلاحات اقتصادی کشور داشت. هم‌چنین اصلاحات مالیاتی در دهه ۱۹۹۰، به صنعت و توسعه این شهر کمک شایانی کرد.

آب و هوای گوانگژو نیمه‌گرمسیری و مرطوب است. تابستان‌های مرطوب، با دما و رطوبت بالا، و زمستان‌هایی معتدل و نسبتا خشک دارد. میانگین دمای هوا در طول سال از ۱۸.۹ تا ۲۶.۳ تغییر می‌کند و متوسط بارش سالانه حدود ۱.۷۳۶ میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی بایون گوانگجو اصلی‌ترین فرودگاه شهر به شمار می‌رود و در آن پروازهایی از/ به مسکو، پاریس، توکیو، مکزیکو سیتی، لس‌آنجلس، دهلی نو، دبی، قاهره، پوکت، استانبول، تهران و بسیاری دیگر از شهرهای داخلی و خارجی برقرار است.

هم‌چنین ایستگاه قطار گوانگژو، آخرین مقصد خط‌های پکن-گوانگجو، گوانگجو-شنزن، گوانگجو-ماومینگ و گوانگجو-ماوژا-شانتو است. برای جابجایی‌های درون‌شهری نیز مترو، بی‌آرتی و تاکسی‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

چای، سوزن‌دوزی‌های کانتونی، مجسمه‌های سنگ یشم و لباس‌های چینی که به نام چئونگ‌سام شهرت دارند، از سوغاتی‌های گوانگژو محسوب می‌شوند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید تایکو هوی» (Taikoo Hui)، «خیابان پکن» (Beijing Road)، «مرکز خرید بین‌المللی وان لینک پلازا» (Onelink International Plaza) و «خیابان خرید شانگشیاجیو» (Shangxiajiu Pedestrian Street) سر بزنید.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: