مسجد ایاصوفیه شکوه استانبول در ترکیه

مسجد ایاصوفیه شکوه استانبول در ترکیه

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله ای پر فت و آمد و توریستی، در جوار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است.

مسجد سلطان احمد (یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری استانبول) از معروفترین همسایه های مسجد ایاصوفیه است.

این بنای پر زرق و برق که در ابتدا کلیسا بوده و سپس تبدیل به مسجد و در نهایت تبدیل به موزه شده، یکی از بزرگترین دستاوردهای معماری در جهان است و یکی از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول به شمار می رود.

پس از سال ها مرمّت، دیگر اثری از داربست در اطراف این بنا مشاهده نمی شود و شما مجذوب شکوه و جلال این بنای تاریخی می شوید.

مسجد ایاصوفیه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر استانبول و حتی ترکیه به شمار می‌رود که در حقیقت یکی از شاهکارهای معماری بیزانس است.

نام گذاری این شاهکار تاریخی نیز بسیار عالمانه انجام شد، به جای اختصاص دادن نام بنا به یک سنت، نام آن را به نامی مقدس اختصاص دادند، ایا صوفیه به معنای حکمت مقدس است.

بسیاری از کسانی که برای یک سفر توریستی به ترکیه و به ویژه استانبول برنامه ریزی می کنند، نمای مسجد ایاصـوفیه استانبول را به عنوان تصویری معروف از این شهر در ذهن دارند و بسیاری ایاصوفیه را نماد ترکیه می دانند.

مسجد ایاصوفیه که در منطقه سلطان احمد (مرکز شهر) استانبول قرار دارد، با قبه ها و مناره های بلندش، در تمام روزهای سال گردشگران و توریستها را به خود جذب می کند. ایاصوفیه که 1500 سال پیش به عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شد و کلیسای هاجیا صوفیا نام گرفت، 900سال بعد، با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شد.

اما این پایان کار نبود و با روی کار آمدن آتاتورک در ترکیه و اعلام رسمیت کشور جمهوری ترکیه به جای امپراتوری عثمانی، مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه استانبول:

در سال‌ 404 میلادی آشوب‌ بزرگى‌ در قسطنطنیه‌ به وقوع پیوست و بخشى‌ از ایاصـوفیه‌ که در آن زمان هاجیا صوفیا خوانده می شد، درآتش سوخت. در نتیجه بنای ایاصوفیه در قرن ششم میلادی دوباره بازسازی و افتتاح شد.

در قرن پانزدهم میلادی پس از چندین سال جنگ میان مسلمانان و امپراتوری بیزانس، مسلمانان به فرماندهی سلطان محمد فاتح، پادشاه عثمانی پیروز شدند و توانستند قسطنطنیه را فتح کنند.

بنا بر این قسطنطنیه، مرکز خلافت عثمانیان شد و اسلامبول نام گرفت و کلیسای هاجیا سوفیا به مسجد ایاصـوفیه تبدیل شد. با برپایی جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، اسلامبول به استانبول تغییر نام داد و مسجد ایاصوفیه، در دوره جدید به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

معماری مسجد ایاصوفیه استانبول:

در معماری بنای‌ مسجد ایاصوفیه‌‌ طاق‌ها و ستون‌ها به طرز زیبایی با هم هماهنگ است. 4 ستون بزرگو با شکوه، شبیه‌ پای‌ فیل‌، 4 طاق مسجد ایاصـوفیه استانبول را‌ بالا نگاه داشته اند‌، و گنبد بزرگ ایاصوفیه بر روی‌ این ستون ها قرار داده شده اند‌‌. 40 پنجره کنار هم در ساقه گنبد مسجد قرار دارند‌، که‌ نور خورشید از آن ‌ها به‌ درون بنای ایاصوفیه‌ مى‌تابد. عمق‌ گنبد 18 متر، و ارتفاع آن  از سطح زمین 56 متر است و قطر آن‌ 33 متر‌ به همراه دو نیم گنبد است.

چطور به مسجد ایاصوفیه برسیم ؟

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است. شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصـوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند. 

نشانی مسجد ایاصوفیه استانبول :

ترکیه، استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی

Sultanahmet area (old town), nearby Topkapi palace

برای بازدید از مساجد ترکیه، تمامی افراد،  می بایست لباسی مناسب و پوشیده بر تن داشته باشند. لباس مناسب برای بازدید از مسجد ایاصوفیه تی شرت و شلوار بلند و برای بانوان لباسی با یقه بسته، آستین بلند و شلوار بلند می باشد. اگر چه از زمانی که مسجد ایاصـوفیه به موزه تبدیل شده، فردی پوشش توریستان و بازدیدکنندگان را چک نمی کند، اما برای اینکه همرنگ اهالی ترکیه شوید و مورد استقبال ترکیه ای ها قرار گیرید، برای بازدید از ایاصوفیه هماننده شهروندان لباس بپوشید.

در آخر لازم به ذکر است که بانوان برای بازدید از مسجد آبی حتما باید موهای خود را با شال یا روسری یپوشانند، اما این امر برای بازدید از ایاصـوفیه الزامی نیست. راهنمای کامل پوشش در ترکیه : میخوام برم ترکیه لباس چی بپوشم

قوانین عکاسی در مسجد ایاصوفیه، آیا می توان در مسجد ایاصوفیه عکاسی کرد ؟

درست هماننده هر موزه ی دیگری عکاسی در برخی از مکان های مسجد ممنوع می باشد و افراد بدون مجوز عکاسی اجازه گرفتن عکس نداند، اما نگران نباشید در مسجد ایاصـوفیه معماری ها، دیوار ها و گنبند های زیبای زیادی را برای عکس سلفی پیدا خواهید کرد که عکسبرداری از آنها ممنوع نباشد.

چطور از مسجد ایاصوفیه رایگان بازدید کنیم :

 • بازدید از مسجد ایاصـوفیه ترکیه برای بچه ها و نوجوانان زیر ۱۸ سال ترکیه ای کاملا رایگان است.
 • ورودی بازدید از مسجد ایاصـوفیه برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان است، البته به جز بازدید از حرم ایاصوفیه.
 • بازدید از حرم ایاصوفیه برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.
 • بازدید از مسجد ایاصـوفیه برای شهروندان ترک بالای ۶۵ سال رایگان است.
 • جانبازان، همسران و فرزندان شهیدان و جانبازان
 • سربازان و افسران غیر نظامی.
 • صاحبان کارت های ICOMOS، یونسکو و ICOM.
 • صاحبان Press Card.
 • مهمانان و نمایندگانی که توسط ادارات وزارت گردشگری میزبانی می شوند.
 • پرسنل و بازنشستگان وزارت فرهنگ و گردشگری به همراه  همسران و فرزندان آنها.
 • مهمانان رسمی خارجی از سوی نهادهای دولتی  به همراه همراهان آنها.
 • راهنماهای توریستی حرفه ای مصوب توسط وزارت فرهنگ و گردشگری.
 • در محدوده زمان برنامه یادگیری، به همراه گروه ها و آموزگارانی که با مدارس همکاری می کنند.